عضو هیات مدیره سازمان بورس خبرداد: ارائه طرح معافیت مالیاتی افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی به مجلس


عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: پیشنهاد معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی که از محل سود انباشته افزایش سرمایه می‌دهند به مجلس ارائه شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران،محمدحسن ابراهیمی سروعلیا با بیان اینکه به تازگی این پیشنهاد به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، افزود: در دیدار اخیر اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از بورس تهران، محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی، نگاه مجلس به بازار سرمایه و سهامداران آن را نگاه حمایتی دانست و اظهار کرد: این پیشنهاد قابل طرح و بررسی در مجلس است.

وی خاطرنشان کرد: هم‌افزایی و هم آهنگی بازار سرمایه و مجلس در رابطه با قیمت‌گذاری دستوری فولاد کاملاً محسوس بود و اگر این روند ادامه یابد، در دیگر صنایع نیز شاهد ثبات و آرامش خواهیم بود.

ابراهیمی سروعلیا با اشاره به تأثیرات مثبت مشوق‌های مالیاتی جهت ترغیب شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، عنوان کرد: افزایش سرمایه از محل سودهای تقسیم نشده (انباشته) اقدامی مؤثر در راستای نگهداشت سود ایجادی در شرکت‌ها، تمرکز بر منابع داخلی به منظور اجرای پروژه‌ها به جای اخذ وام از شبکه بانکی، حفظ نقدینگی و در عین حال جلوگیری از تقسیم سود بیش از توان پرداخت شر کت‌ها در شرایط تحریم اقتصادی محسوب می‌شود.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: پس از ابلاغ مصوبه مورخ ۱۶ تیرماه ۹۷ شورای عالی هماهنگی اقتصادی و به استناد بند «ب» مصوبه یادشده که براساس آن مقرر شده بود در سال ۱۳۹۷، مالیات بر درآمد آن بخش از سود تقسیم نشده شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار که به حساب سرمایه منتقل می‌شود (موضوع ماده ۱۰۵ قانون مالیات‌های مستقیم) مشمول نرخ صفر باشد، تقاضای شرکت‌های سهامی عام جهت انجام افزایش سرمایه از محل سود انباشته با استقبال از سوی ناشران مواجه شده و افزایش سرمایه از این محل نسبت به سنوات گذشته با افزایش چشمگیری همراه شد. به طوری که در سال ۱۳۹۷ مبلغ مجوزهای افزایش سرمایه صادره توسط این سازمان از محل سود انباشته بالغ بر ۱۶۰ هزار و ۲۸۹ میلیارد ریال شده که این رقم بیانگر رشد بیش از ۵ برابری نسبت سال ۱۳۹۶ بود.

وی خاطرنشان کرد: قرار است پیشنهادها و ایده‌هایی در خصوص توسعه زیرساخت‌ها و تثبیت و تنظیم بخشی بازار سرمایه به کمیسیون اقتصادی مجلس ارسال شود تا طی هفته آینده در دستور کار این کمیسیون قرار گیرد.