مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس خبر داد:آغاز رسمی بهره‌برداری از محیط‌های آزمون تنظیم‌گری

حمید حسن ­آبادی از راه ‌­اندازی محیط ­های آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) برای کسب و کارهای نوآورانه مبتنی بر فناوری‌های نوین در در بازار سرمایه خبر داد. براین اساس، عصر امروز طی مراسمی با حضور وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، سندباکس بازار سرمایه رونمایی شد.

حمید حسن ­آبادی، مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: در عصر حاضر، نوآوری‌های فناورانه حوزه مالی به طور مستمر در حال اضافه شدن به زیست بوم بازارهای مالی هستند، زیرا روش ­های سنتی تنظیم‌گری دیگر پاسخگوی ایده ­ها و کسب و کارهای نوآورانه نیست.

وی تصریح کرد: بررسی­ های جهانی نشان می­ دهد در کشورهای توسعه یافته، رویکردهای نوینی در پاسخ به فعالیت این گونه کسب و کارها اتخاذ شده است. یکی از این رویکردهای نوین که به طور خاص کانون توجه نهادهای ناظر در حوزه مالی هم قرار گرفته است، محیط آزمون یا سندباکس است.

حسن آبادی در توضیح سندباکس گفت: محیط­ های آزمون تنظیم ­گری از یک طرف بستری برای آزمودن طرح­ های جدید و نوآرانه فراهم می ­آورد تا اینگونه کسب و کارها به دور از بروکراسی ­های اداری و فرایندهای طولانی مجوزدهی، در دوره­ای موقت و زمانبندی شده و با شرایطی خاص در معرض آزمون قرار گیرند و در صورت موفقیت مسیر فعالیت دائم خود را آغاز کنند.

وی افزود: از طرف دیگر و طی این روند، نهاد تنظیم‌­گر می‌تواند با استفاده از ساز و کارهای کنترلی علاوه بر رصد فعالیت آنها نسبت به وجوه و پیچیدگی ­های ابعاد کار، شناخت لازم را حاصل کرده و قواعد و مقررات لازم را در راستای فعالیت دائم اینگونه کسب و کارها تبیین کند.

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه بیان کرد: امروز پس از ماه ­ها کسب تجربه در ارائه خدمات گوناگون به استارت‌­آپ ­ها، فین­تک‌­ها و سایر بازیگران اکوسیستم نوآوری در بازار سرمایه، سندباکس بازار سرمایه راه اندازی شد تا محیطی که با شرایط بازار واقعی شبیه ­سازی شده است، برای تست و توسعه نوآوری ­های مالی در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

حسن ­آبادی توضیح داد: در حال حاضر محیط آزمون تنظیم ­گری بازار سرمایه پس از اخذ موافقت اصولی از کارگروه مدیریت یکپارچه و هماهنگی محیط‌های آزمون وزارت أمور اقتصاد و دارایی، به تصویب شورای عالی بورس رسید تا با به کارگیری ظرفیت­ های فراوان نوآوری، تیم ­های جوان و چابک در حوزه ­های گوناگون فناوری ­های مالی همچون FinTech، RegTech  و SupTech  در جهت توسعه اقتصاد هوشمند گامی موثر برداشته شود.

وی گام بعدی در این خصوص را تصویب دستورالعمل اجرایی محیط آزمون بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: کلیات این دستورالعمل مورد تصویب هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته است و در حال نهایی سازی جزئیات دستورالعمل هستیم. اکنون با رونمایی رسمی از محیط آزمون تنظیم گری (سندباکس) بازار سرمایه با حضور وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی متقاضیان و کسب و کارهای واجد شرایط محصولات و خدمات نوآورانه مبتنی بر فناوری‌های نوین در بازار سرمایه در حوزه­ بازارها، ابزارها، قراردادها، نهادها و سایر راهکارهای مالی مبتنی بر نوآوری که قوانین، مقررات، رویه ­های اجرایی موجود جوابگوی فعالیت آنها نیست، می ­توانند درخواست و مدارک خود را جهت پذیرش در محیط آزمون در سامانه ایران تما به آدرس   https://www.irantama.irثبت کنند.