راه اندازی سامانه بومی معاملات چشم انتظار ابلاغیه سازمان بورس

جلسات متعددی برای راه‌اندازی سامانه بومی معاملات در سازمان بورس برگزار شده اما در حال حاضر اجرایی شدن آن منوط به ابلاغیه دستورالعمل بورس‌ها و سازمان بورس است.

روح الله دهقان مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در خصوص زمان راه اندازی سامانه بومی معاملات، اظهار کرد: تقریبا از ابتدای خرداد ماه امسال کارهای زیرساختی این سامانه بومی به پایان رسیده و آماده فرآیند بهره‌برداری است.

وی با بیان اینکه بهره برداری از این نوع سامانه‌ها یک بازه زمانی ۶ الی ۹ ماه لازم دارد، افزود: همه زیرساخت‌ها برای بهره‌برداری از سامانه جدید معاملاتی آماده است اما منتظر ابلاغ دستورالعمل بورس‌ها و سازمان بورس در خصوص نحوه به اجرا درآمدن این سامانه بومی هستیم.

مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران تاکید کرد: باید مشخص شود این سامانه بومی قرار است برای کدام یک از نمادها و در چه بازاری مورد بهره برداری قرار گیرد به طور قطع پس از آنکه تایید نهایی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار در این رابطه صورت گیرد اقدامات لازم برای بهره‌برداری از سامانه انجام خواهد گرفت.

دهقان گفت: در حال حاضر سازمان بورس یک کارگروه مخصوص در راستای تسریع بخشی در روند راه اندازی این سامانه تشکیل داده و تا کنون نیز جلسات متعددی در این حوزه برگزار شده است.

وی در خصوص سامانه بومی پس از معاملات، تصریح کرد: شرکت سپرده گذاری مرکزی از حدود ۱۰ سال گذشته باهمکاری یک شرکت خصوصی سامانه‌ای را تحت عنوان سامانه پس از معاملات ارائه داد اما به سبب مسائل متعددی تا کنون مورد استفاده قرار نگرفته است .

مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، گفت: درباره این سامانه نیز جلساتی در سازمان بورس تشکیل شده اما باتوجه به آنکه چند سالی می شود از تولید آن گذشته، لازم است برخی از زیر ساخت های آن بروز شود، درصورت ابلاغیه سازمان بورس در خصوص این سامانه نیز اقدامات لازم انجام خواهد گرفت.