۹۰ درصد کار ارزشگذاری سهام خودروسازان و تودلی ها به پایان رسید

بر اساس سند راهبردی اصلاح ساختار حاکمیتی خودروسازان ،  وزارت صمت تصمیم بر واگذاری سهام تودلی خودرو سازان گرفته است و در همین راستا اولین گام یعنی، ارزشگذاری شرکت های سایپا و ایران خودرو متعلق به شرکت های تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو ، سرمایه گذاری سایپا ، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو و سرمایه گذاری رنا در دستور کار است و به محض اعلام عدد کارشناسی شده، قیمت های واگذاری اعلام خواهد شد تا مشتریان برای خرید پای میز مذاکره بیایند.

جالب است بدانیم که برای شرکت های تودلی ایران خودرو حدود 300 کارشناس رسمی و برای شرکت سایپا 500 کارشناس در حال ارزشگذاری هستند و خبرها حاکی از آن است که حتی قطعه سازی کروز، ماموت، برخی از بانکی های خصوصی و شرکت های فعال در صنعت غذایی هم برای خرید اعلام‌آمادگی کرده اند.

حجت الله فیروزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی  در خصوص واگذاری سهام خودروسازان  گفت:مطالبه‌ای که تعدادی از نماینده‌های مجلس داشتند این بود که خودروساز‌ها سهام دولتی‌شان را به بخش خصوصی واگذار کنند ، همین طور سهامی که شرکت های زیرمجموعه خودرویی های دارند که به عنوان سهام تودلی شناخته می شود. در همین راستا هم سهام خودروسازان باید کارشناسی شود، کل اموال و دارایی‌ها را قیمت‌گذاری کنند تا متناسب با آن بتوانند ارزش سهام را مشخص کنند. اگر ارزش دارایی‌ها مشخص نشود عملا امکان قیمت گذاری وجود ندارد. از این جهت کارهای کارشناسی  به زودی، انجام می‌شود و مطلع هستم که تعداد زیادی کارشناس تقریبا 90 درصد کار را جلو برده اند.

به زودی ، با اتمام کارشناسی، قیمت‌ها مشخص می‌شود
به گفته وی،  در واگذاری سهام دولتی خودرو سازها یک اتفاق نظر بین دولت و مجلس ایجاد شده است. تا الان هم این اتفاق نظر وجود دارد. نکته دوم این که در مراحل اجرایی هم دولت که بالاخره سهامدار و مجری است، گامی را برداشته است و عملا کار قیمت‌گذاری را شروع کرده است.

فیروزی گفت: این گام خوبی است ولی چون سهام مربوط به دولت است ، واگذاری قائدتا باید از طریق بورس به فروش برسد و این عرضه در بورس انجام شود.

خواستگاران خودروسازان از جنس صنعت  بانکداری و مواد غذایی
وی با اشاره به این که مشتریان مختلفی تا کنون داوطلب خرید بوده اند ، گفت: بعضی از تولید کنندگان بزرگ که در حوزه‌های تولید غیر خودرو هستند،  اعلام آمادگی خرید کرده‌اند ، البته خبرهای غیر رسمی است که اعلام آمادگی برای خرید دارند. شنیده شده، حتی از تولید کنندگان مواد غذایی  و بانک های خصوصی هم اعلام آمادگی کرده‌اند که بتوانند این‌  بلوک ها را خریداری کنند.

نیمه اول سال قطعا واگذاری اتفاق می‌افتد
وی در خصوص زمان واگذاری بلوک تودلی خودروسازان گفت: قطعا در سال جاری این اتفاق می‌افتد و ما امیدوار هستیم که با توجه به سرعتی که کار پیش می‌رود حداقل در بهار امسال این واگذاری اتفاق بیفتد/بورس 24